6 maja 2015

Międzynarodowe Sympozjum z cyklu "Przyszłość Cywilizacji Zachodu" - "Elity - dawniej, dziś, jutro"

Relacja

„Elity – dawniej, dziś, jutro” to temat międzynarodowego sympozjum, jakie odbyło się w środę, 6 maja br., w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Wpisało się ono w coroczny cykl konferencji odbywających się pod hasłem „Przyszłość cywilizacji Zachodu”. Jego współorganizatorem, obok innych instytucji naukowych, była Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Toruńska uczelnia była w Lublinie licznie reprezentowana, zarówno przez wykładowców, jak i studentów.

Doświadczeni prelegenci próbowali odpowiedzieć na pytanie: czym są „elity”? I tak, prof. Corina Yoris-Villasana z Wenezueli w swoim wykładzie wskazała, że elitę tworzą osoby posiadające ponadprzeciętne umiejętności, osiągające wyższy poziom w swoim zawodzie względem środowiska, do którego należą. Zwróciła także uwagę na szczególną potrzebę liderów w czasach kryzysu. Na kryzysie elit i sposobach ich odbudowania skupili się również inni prelegenci z zagranicy – prof. Peter Redpath (Adler-Aquinas Institute, USA), prof. Curtis Hancock (Rockhurst University, USA), prof. Thomas Michaud (West Liberty University, USA) i prof. Ferenc Hörcher (Hungarian Academy of Science, Pázmány Péter Catholic University, Węgry).

Na biblijnej redefinicji elit skoncentrował się o. dr Zdzisław Klafka, rektor Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Podkreślił on, jak bardzo istotna jest rola Pisma Świętego w odnajdywaniu niezbędnych cech, które wyróżniają prawdziwych przedstawicieli elit. Kolejną kwestią poruszoną przez prelegentów było zagadnienie, kogo można nazywać dziś elitą i czy Zachód obecnie takie elity posiada. Wielu z nich zgodnie stwierdziło, iż – niestety – nasze pokolenie przeżywa poważny kryzys elit.

– Jest to temat bardzo dla nas aktualny, ponieważ ludzie bardzo się pogubili, nie wiedzą do końca, kto stanowi elitę, bardzo często mylimy elitę z celebrytami. Żeby być elitą trzeba sobie na to zasłużyć – powiedział o. dr Zdzisław Klafka CSsR.

Poważnym problemem staje się też obecność elit fałszywych, których społeczeństwo nie potrafi rozpoznać.

Jak dodaje profesor Piotr Jaroszyński – jeśli elity są fałszywe i podstawione, to stopień wyzyskiwania danego narodu może być jeszcze większy. O czym – jako Polacy – mieliśmy się okazje przekonać pod zaborami, kiedy okupanci i zdrajcy świadomie niszczyli nasze elity.

– Wielokrotnie miało miejsce pozbawianie nas elit w sposób krwawy, po prostu zabijano tych, którzy należeli do elity, a więc reprezentowali z jednej strony wysokie umiejętności, kompetencję, wiedzę, a z drugiej strony starali się żeby właśnie ten skarb, jaki posiadają, aby służył dobru wspólnemu, naszemu narodowi i naszemu państwu – tłumaczy prof. Piotr Jaroszyński.

Stąd tak ważne jest prawidłowe funkcjonowanie społeczeństwa, które byłoby zdolne do formowania i posiadania elit.

Obrady w dwóch grupach dyskusyjnych zdominował temat przeszłości i przyszłości polskich elit. Prof. Mieczysław Ryba podkreślił niszczenie rodzimych elit w czasie zaborów, wojen i okresie PRL. Prof. Paweł Skrzydlewski zajął się tematem tożsamości narodu w kontekście migracji elit. O metodach tworzenia elit mówił dr Marek Czachorowski, który skupił się na znaczeniu instytucji rodziny i mediów w kształtowaniu elit. Dr Imelda Chłodna-Błach podjęła temat roli uniwersytetu katolickiego jako miejsca tworzącego elity narodowej.

– Dlatego trudno nam teraz odnaleźć się po to, żeby właśnie tworzyć tę Polskę, która będzie podmiotem historii, poprzez nawiązywanie do własnych dziejów i osiągnięć, ale równocześnie będzie otwarta ku przyszłości, żeby Polska miała swoje miejsce w Europie i w świecie, takie, jakie powinna mieć – podkreśla prof. Piotr Jaroszyński.

W czasie konferencji znalazło się też miejsce na pytania, komentarze i rozmowy. Aktywnie uczestniczyli w nich studenci naszej Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, którzy zabierając głos w dyskusjach wyraźnie dali do zrozumienia, że aspirują do miana nowych polskich elit, którym zależy na pomyślnej przyszłości naszej Ojczyzny.

Sympozjum zorganizowała Katedra Filozofii Kultury i Sztuki KUL we współpracy z Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Radio Maryja.

Maciej Pawłowski, WSKSiM, Student I Roku Politologii/RIRM