28 czerwca 2023

Konferencja "Trzy filary bezpieczeństwa Polski – militarny, energetyczny, żywnościowy"

Relacja

28 czerwca w murach Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyła się konferencja “Trzy filary bezpieczeństwa Polski – militarny, energetyczny, żywnościowy”. Podczas wydarzenia został przekazany na ręce o. Tadeusza Rydzyka CSsR rapier, który będzie eksponatem w powstającym nieopodal uczelni Muzeum “Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II.

Na początku miała miejsce uroczysta Msza święta w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, a następnie wszyscy udali się do akademickiej Auli. O. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, dyrektor Radia Maryja i Telewizji Trwam, słowem wstępu rozpoczął konferencję. Przede wszystkim wybrzmiały podziękowania i słowa uznania dla rządzących, którzy przybyli na to spotkanie.

– Jest takie przysłowie: jeśli chcesz pokoju, przygotuj się na wojnę. Nikt z nas nie chce wojny. To nie jest krok w naszej cywilizacji ani duch Polski. Mówmy, tłumaczmy ludziom z miłością. Siła argumentu, a nie argument siły. Matki się nie sprzedaje, a Polska to nasza matka – zaapelował o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Pierwszym prelegentem był premier Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Podjął temat „Bezpieczeństwo militarne Polski”. Zapewnił o skuteczności Wojska Polskiego, stwierdzając, że jesteśmy silniejsi z roku na rok. Wspomniał, że nasza kultura powstawała na fundamencie cywilizacji chrześcijańskiej i jak Polacy są oddani wartościom, gotowi stanąć w ich obronie. To element naszej tożsamości narodowej.

– Wzmacniamy bezpieczeństwo Polski. Nie możemy żyć w błędnym założeniu, że ktoś nas obroni. Wszyscy, którzy cokolwiek pamiętają z historii, wiedzą, że nikt nas bronił nie będzie. W ciągu dwóch następnych lat będziemy mieli najsilniejszą armię lądową w Europie. (…) Przyjęte dziś Abramsy niezwłocznie trafią do przeszkolonych żołnierzy i oni będą tym sprzętem dysponowali – mówił szef Ministerstwa Obrony Narodowej.

Premier RP również przypomniał sytuację w Polsce, zanim Prawo i Sprawiedliwość doszło do władzy, kiedy to do zaopatrzenia Wojska Polskiego nie przykładano większej wagi i byliśmy “rozbrojeni”.

– PiS jest gwarantem bezpieczeństwa naszej Ojczyzny. Już jesienią odbędą się wybory, jeżeli będziemy kontynuować nasze rządy, to będziemy wzmacniać siłę bezpieczeństwa. Polska nie może być rozbrojona, a do 2015 roku taka była – stwierdził.

Następnie z prelekcją “Rolnictwo punktem wyjścia do zachowania trzech filarów bezpieczeństwa” wystąpił Szczepan Wójcik, prezes Instytutu Gospodarki Rolnej. Powiedział o trudnościach związanych z rolnictwem oraz o występujących wśród rolników obawach.

– Regulacje i ograniczenia, które są nakładane na rolników i produkcję rolną, narażają nas na porażkę w Europie. Niezależność żywnościowa i wolna, polska wieś nie jest wygodna dla innych krajów Europy. Nie będziemy bezpieczni bez silnej i zabezpieczonej armii albo jeżeli będziemy się uzależniać od zagranicznych importerów, albo jeżeli wieś zamieni się w ośrodek wypoczynkowy wczasowiczów. Wieś jest od produkcji i to jest nasze wyzwanie i odpowiedzialność na najbliższy czas – zwrócił uwagę Szczepan Wójcik.

Kolejnym prelegentem był Jacek Sasin, minister aktywów państwowych. Podjął temat „Bezpieczeństwa energetycznego w Polsce”. Zaznaczył, że energetyka odnawialna jest niestabilna i zależna od warunków pogodowych. Jego zdaniem lepszym rozwiązaniem będą elektrownie jądrowe. Zwrócił także uwagę na trzy filary planu transformacji energetycznej, opracowanego przez Zespół Ministerstwa Aktywów Państwowych. To przede wszystkim: sprawiedliwa transformacja energetyczna, obrona polskiego węgla do czasu opracowania alternatywnego źródła energii, a także ochrona obywateli przed wzrostem cen energii.

– Polska musi być krajem bezpiecznym, aby mogła się rozwijać. Dzięki temu, że walczyliśmy o to, aby odciąć się od Rosji jako dostawcy energetycznego, obecnie możemy czuć się pewniej, ponieważ produkujemy własną energię na terenie Polski – zaznaczył szef resortu Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Jacek Sasin wspomniał również o transformacji, do jakiej będziemy dążyć, a jednocześnie jak najbardziej uciekać od rewolucji, które nie przyniosły nic dobrego, a jedynie terror i zło.

Następnie wystąpił Robert Telus, minister rolnictwa i rozwoju wsi, który zabrał głos w sprawie bezpieczeństwa żywnościowego Polski. Przede wszystkim zaznaczył, że to bezpieczeństwo żywnościowe jest najważniejszym filarem, wyszczególnił je, argumentując, że żołnierze też muszą być najedzeni, tym bardziej jeżeli szykują się na wojnę i są najbardziej narażeni.

– Półtora roku wojny pokazało, że bezpieczeństwo żywnościowe ma wielką wartość w kraju. Pomagamy rolnikom, bo myślimy o tym, żeby rolnictwo przetrwało tą trudną sytuację wojenną. Bardzo często się mówi o wolności. Ale kiedy ludzie będą się czuli wolni? Kiedy będą czuli się bezpieczni – powiedział.

Poruszył także wątek Unii Europejskiej, która dąży do rozdzielenia więzi Polski z Ukrainą tylko dlatego, że jedno państwo pomogło drugiemu, a także wskazał na konflikt, który tak naprawdę znajduje się wewnątrz.

– Musimy razem walczyć o nasze wpływy i możliwości w Brukseli. Wszystkie państwa w Unii biją się o siebie, a Polacy milczą. Musimy to zmienić, aby zawalczyć o Polskę. Komisja Europejska nie rozumie tego, co się dzieje. Zajmują się swoimi sprawami. To historyczna chwila pokazania solidarności europejskiej, ale ją trzeba wywalczyć. Będziemy walczyć o zbudowanie narzędzi na przyszłość, ale do tego potrzebna jest współpraca. Naszym zadaniem jest przywrócić godność polskiego rolnika – zaznaczył minister Robert Telus.

W konferencji wziął udział również Daniel Obajtek, prezes zarządu, dyrektor generalny PKN Orlen, który mówił o energetyce Polski. Zaznaczył, że zdrowa energetyka i możliwość rozwoju da nowe miejsca pracy i stworzy bezkonkurencyjność na arenie międzynarodowej. To z kolei pozwoli zbudować bezpieczną Polskę i zyskać odpowiednie sojusze.

– Chcąc przeprowadzić transformację energetyczną, musimy walczyć o zero-emisyjność. Musimy zwiększać rozwój innych źródeł, myśleć o elektrowniach gazowych oraz o fotowoltaice. (…) Takie inwestycje może osiągnąć tylko silna spółka, taka, którą jest Orlen. By doprowadzić do transformacji, pierwszym elementem są decyzje rządu, czyli etap legislacji. Po tym musi nastąpić moment inwestycji. I powinna to zrobić Polska firma. (…) Jestem za kapitałem zagranicznym, ale na zasadzie partnerstwa, a nie przejęcia. Nie czarujmy się żadnym wspólnym europejskim projektem biznesowym. Takie projekty zawsze odbywają się kosztem rynków rodzimych – zwrócił się do zebranych Daniel Obajtek.

Podczas pierwszej części Konferencji głos zabrał także Tomasz Obszański, przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych “Solidarność”, który powiedział o “Bieżących wyzwaniach dla europejskiego rolnictwa”. Polskie rolnictwo wykształciło zdecydowanie większą ilość zalet, a jest taką na przykład dobra jakościowo żywność, o którą w Europie jest trudno.

Wysłuchaliśmy także wystąpienia pod tytułem “Rozwój, a nie regres – jak zwiększać gospodarczy potencjał rolnictwa?” Jarosława Malczewskiego, prezesa Polskiej Grupy Mleczarskiej. Tutaj zwrócono uwagę na to, że sektor mleczarski, razem z całą gospodarką rolną, zmaga się ze wzrostami cen, które wynikają z toczącej się wojny za wschodnią granicą i podatków nakładanych przez Unię Europejską.

W drugiej części konferencji “Trzy filary bezpieczeństwa Polski – militarny, energetyczny, żywnościowy” odbył się panel dyskusyjny. Wzięli w nim udział: Andrzej Jaworski, prezes zarządu PZU Życie, Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP, Rafał Romanowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jan Kanthak, pełnomocnik rządu ds. Strategicznych Inwestycji Zagranicznych Spółek z Udziałem Skarbu Państwa i Michał Wiśniewski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Konferencję zakończył o. dr Zdzisław Klafka CSsR, rektor Akademii Kultury Społecznej i Medialnej. Wyraził wdzięczność wszystkim zebranym gościom oraz prelegentom oraz poprowadził wspólną modlitwę w intencji Ojczyzny, przypominając o najważniejszym fundamencie tożsamości, którym jest Chrystus.

– Nie będzie bezpieczeństwa militarnego, żywnościowego i energetycznego, jeśli człowiek nie będzie wolny i zdrowy. Nie pozwólmy, żeby wśród nas mieli głos ludzie, którzy sieją zamęt i nienawiść do drugiego człowieka – zaznaczył o. dr Zdzisław Klafka CSsR, zwracając uwagę na to, co naprawdę tworzy bezpieczeństwo w Polsce.

Wydarzenie odbyło się we współpracy Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Instytutu Gospodarki Rolnej oraz Fundacji Lux Veritatis. Patronat medialny objęli: Telewizja Trwam, Radio Maryja, “Nasz Dziennik” i miesięcznik “W Naszej Rodzinie”.

Zespół Prasowy AKSiM
Jagoda Strzyżewska
Krzysztof Brauer

Promocja