26 marca 2023

VI Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów

Relacja

W Kaplicy Pamięci Męczenników Polskich w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w niedzielę 26 marca odbyły się uroczyste obchody VI Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Z tej okazji odsłonięto tablicę z kolejnymi nazwiskami bohaterów zamordowanych za udzielenie pomocy ludności żydowskiej.

– Te obchody to już tradycja – powiedział dr Jan Wiśniewski, organizator tegorocznych uroczystości.

Co roku w intencji pomordowanych jest odprawiana Msza święta, a cześć ich pamięci oddają mieszkańcy Torunia, przedstawiciele władz samorządowych, studenci i delegacja Wojska Polskiego. Podobnie było i tym razem. Mszę świętą sprawował ks. bp Józef Szamocki, biskup pomocniczy diecezji toruńskiej. W homilii mówił o wspominanych tego dnia Polakach.

– Ratujemy ich od zapomnienia – tak zmartwychwstaje naród, Polska. Jest to zmartwychwstanie w sensie moralnym, ponowne narodzenie do życia w odwadze i nadziei w utraconym szczęściu posiadania własnej Ojczyzny, które mocą antychrysta niszczą, zabijając proroków i pamięć o nich – podkreślał ks. bp Józef Szamocki.

Po Mszy rozpoczęły się uroczystości w Kaplicy Pamięci Męczenników Polskich. Odsłonięto tablicę z kolejnymi (ośmioma) nazwiskami Polaków zamordowanych za niesienie pomocy Żydom, a biskup pomocniczy diecezji toruńskiej odmówił modlitwę za dusze bohaterów.
Dla upamiętnienia każdego z nich, studenci Akademii Kultury Społecznej i Medialnej złożyli róże i zapalili znicze. Następnie kwiaty złożyły także delegacje Uczelni, Lasów Państwowych oraz władz państwowych i samorządowych.

Uroczystości uświetniła także obecność orkiestry asysty honorowej Wojska Polskiego z Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. Józefa Bema w Toruniu oraz Orkiestry Wojskowej w Toruniu.

Cecylia Bajon
Zespół Prasowy AKSiM

Zdjęcia

Promocja