27 stycznia 2024

Sympozjum "Oblicza dziennikarstwa"

Relacja

27 stycznia 2024 r. w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu  odbyło się kolejne sympozjum z cyklu „Oblicza…”. Tym razem dyskusję zaplanowano wokół tematu dziennikarstwa i wyzwań, które wiążą się z tą profesją. Wydarzenie zostało zorganizowane z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy.

Na początku sympozjum wspomniano postać śp. ks. bp Adama Lepy, który był jednym z inspiratorów, aby w tej uczelni odbywało się sympozjum, które będzie poruszało ważne zagadnienia społeczne. Ksiądz Biskup był zawsze zatroskany o media, a na sercu leżało mu to, aby dziennikarze rzetelnie i odpowiedzialnie wykonywali nie tyle swój zawód, co swoje powołanie wobec drugiego człowieka i całego społeczeństwa. Jego publikacje m.in. „Pedagogika mass mediów”, „Świat manipulacji”, „Świat propagandy”, choć powstały już kilkanaście lat temu, nie tracą na swojej aktualności. 

Choć Ksiądz Biskup odszedł do Domu Ojca (zmarł 27 kwietnia 2022 roku), to my jako Akademia nadal kontynuujemy to dziedzictwo i poruszamy w takcie tej cyklicznej konferencji ważne tematy dla społeczeństwa, dla naszej Ojczyzny, robiąc to w duchu słów Fides, Ratio et Patria. 

Wydarzenie oficjalnie otworzył o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, prof. AKSiM, Rektor- Założyciel Akademii i dyrektor Radia Maryja, który zaznaczył, że potrzeba uczciwych dziennikarzy, a media mają służyć prawdzie i miłości.

– Życzę abyśmy żyli w prawdzie i miłości, prawda w miłości i miłość w prawdzie powiedział, zwracając się do licznie zgromadzonych słuchaczy w Auli oraz tych którzy łączyli się za pośrednictwem transmisji.

Pierwszym prelegentem był prof. dr hab. inż. Janusz Kawecki, członek KRRiT w latach 2016-2022. W swoim wystąpieniu mówił o posłudze myślenia w pracy dziennikarza. Prelegent odniósł się do słów św. Jana Pawła II, który w czasie sesji ONZ w 1979 r. apelował do dziennikarzy, aby byli „wierni prawdzie i jej przekazywaniu”. Papież Polak mówił również o dociekliwości i wnikliwości w stawianiu pytań.

Profesor J. Kawecki skonfrontował to wezwanie ze sferą dziennikarstwa, w której jak zauważamy, dochodzi do odrzucenia tych solidnych fundamentów, odniósł się m.in. do kwestii katastrofy smoleńskiej.

– Czy można wmówić społeczeństwu, że uderzenie skrzydłem w brzozę może być przyczyną takiej katastrofy, podczas której ginie ponad 90 osób, ciała zostają rozczłonkowane, a drzwi zostają wyrwane? – zapytał prof. Janusz Kawecki.

Następnie głos zabrała dr Jolanta Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. W swoim przemówieniu skupiła się na tzw. procesach SLAPP, których celem jest tłumienie krytyki prasowej. Dr Hajdasz podkreśliła, że zjawisko to uderza w wolność słowa, jest próbą uciszenia – zwłaszcza prawicowych mediów i dziennikarzy – którzy zdecydowali się głosić prawdę. 

Prelegentka odniosła się między innymi do pozwu przeciwko prof. Wojciechowi Roszkowskiemu i wydawnictwu Biały Kruk za krytykę procedury in vitro w podręczniku do przedmiotu Historia i Teraźniejszość.

Kolejną prelegentką podczas sympozjum „Oblicza dziennikarstwa” była redaktor Anita Gargas. Dziennikarka specjalizująca się w dziennikarstwie śledczym podjęła temat „Dziennikarz wobec wymiaru (nie)sprawiedliwości’’. Mówiła o trudnościach, jakie napotyka ujawniając niewygodne fakty i żmudnych procesach, których werdykt jest często przesądzony już na początku na jej niekorzyść.

Po tym jak już nastąpi publikacja, rozpoczyna się drugi rozdział naszej batalii, bo prawie możemy w ciemno powiedzieć, że nie ważne jakie będziemy mieli dowody, jak bardzo będzie udokumentowane nasze śledztwo, to możemy się liczyć z tym, że czarny bohater naszej opowieści pozwie nas do sądu. Mam 24 procesy przez te parę lat i większość jest w toku – powiedziała red. Gargas.

Do studentów przygotowujących się do podjęcia tego zawodu, prelegentka powiedziała, aby się nie poddawali i podejmowali próbę działania.

Następnie wystąpiła red. Dorota Kania, redaktor naczelny Polska Press, która poruszyła temat tzw. resortowych dzieci, mówiła o ich wpływie na współczesność i obecną politykę

Ja miałam proces dotyczący właśnie resortowych dzieci, kiedy opisałam jednego z naukowców, który był zarejestrowany przez Służbę Bezpieczeństwa. Sądził mnie sędzia Sterkowicz, którego ojciec był zarejestrowany jako tajny współpracownik, a on sam miał proces karny w późniejszym czasie. Na procesie przewinął się cały wianuszek starej bezpieki, całego wywiadu – powiedziała Prelegentka.

Jako ostatni swoją prelekcję wygłosił red. Jakub Maciejewski, publicysta tygodnika „Sieci” i portalu wPolityce.pl, korespondent wojenny na Ukrainie. W swoim wystąpieniu spróbował odpowiedzieć na pytanie: „Jak bronić konserwatywnych wartości w świecie liberalnych mediów?”.

Musimy być dobrze, merytorycznie przygotowani do oklepanych sztuczek (…), agentura ma przygotowane kłamstwa na temat Polaków rzekomo pomagających w Holokauście. To jest bardzo sprawnie przez niemieckie służby przygotowane, ale wierzę, że będzie jeszcze okazja się tutaj w Akademii spotkać i o tym porozmawiać. Przede wszystkim nie odpuszczać i naprawdę mieć świadomość z kim mamy do czynienia. Damy radę! – podsumował swoje wystąpienie red. J. Maciejewski.

Podczas wydarzenia odbył się również panel dyskusyjny z udziałem absolwentów AKSiM, obecnych dziennikarzy Radia Maryja i TV Trwam, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami z pracy. W dyskusji wzięli udział: Ewelina Wiśniewska, Piotr Krupa, Jakub Więcław, Michał Rybka oraz Rafał Stefaniuk.

Red. Ewelina Wiśniewska, zwracając się do zgromadzonych powiedziała co w dziennikarstwie dla niej jest najistotniejsze. 

 

Dziennikarstwo to jest cudowny zawód. To jest wielka misja i odpowiedzialność. Staramy się przekazywać wszystkie informacje starannie, rzetelnie, wiarygodnie. To jest wielka walka o prawdę każdego dnia – zaznaczyła. 

Natomiast red. Piotr Krupa (dziennikarz TV Trwam) wskazał, że to wszystko co robią dziennikarze powinno być ze świadomością o drugim człowieku, o widzu, czytelniku czy słuchaczu.

– Każdy dzień jest wyzwaniem, by zadbać o naszych widzów. Wiemy, że po drugiej stronie radioodbiornika, telewizora, komputera, smartfona, jest człowiek, który nam zaufał, który w pewnym sensie nas utrzymuje, bo to, że funkcjonujemy, to jest dar serca wielu osób z całego kraju i zagranicy – wskazał Piotr Krupa, dziennikarz TV Trwam.

Współorganizatorem wydarzenia, obok Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu był Instytut Pamięć i Tożsamość im. świętego Jana Pawła II

Patronat medialny nad wydarzeniem objęła Telewizja Trwam, a także Radio Maryja, Nasz Dziennik i miesięcznik W Naszej Rodzinie.

 

Zespół Prasowy AKSiM

Promocja