17 stycznia 2018

Konferencja "Patriotyzm gospodarczy a bank centralny"

Relacja

Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej obfituje w interesujące i warte obecności wykłady. Jednym z takich był środowy wykład gościnny Prezesa Narodowego Banku Polskiego prof. Adama Glapińskiego. Profesor wygłosił prelekcję na temat patriotyzmu gospodarczego w odniesieniu do Banku Centralnego.

Spotkanie zainaugurował o. dr Zdzisław Klafka- Rektor WSKSiM, witając gościa w murach naszej uczelni oraz przybyłych wykładowców i studentów. Prof. A. Glapiński już we wstępie swojej prelekcji zwrócił się do studentów.

– „Jesteście strumykiem dobrej zmiany. Bez absolwentów dziennikarstwa- bez Was- nie było by mediów” podkreślił prelegent.

Prezes NBP wyjaśniał czynniki wpływające na rozwój i zachowanie równowagi rynkowej, a także przedstawił obecną sytuację gospodarczą Polski.

– „W tej chwili Polska nie należy do krajów proszących, ale jest państwem, na który patrzy się z uznaniem. Polska rozwija się bardzo szybko, mamy naturalny wzrost gospodarczy – nie występują żadne nierównowagi (…) Mamy najwyższe zatrudnienie, poziom życia rośnie, płace rosną”- wymieniał profesor.

Prezes NBP prof. Adam Glapiński w swoim wykładzie odwołał się do znaczenia i roli najważniejszych wartości. Zaznaczył, że najważniejsza jest rodzina, uczucia, równowaga psychiczna i duchowa, wiara i patriotyzm.

– „Jeśli się kocha swój kraj- służymy wielkiej sprawie. Ojczyzna to większa rodzina, to, co jednoczy ludzi, czyli wspólna historia i wartości, za które można umrzeć”- powiedział prezes NBP.

Słowa profesora Adama Glapińskiego były znaczące i warte uwagi. Prelekcja utwierdziła studentów w przekonaniu, że warto jest uczyć się i pracować w Ojczyźnie, która ma własną walutę, czyli jeden z podstawowych elementów suwerenności, niepodległości, niezależności i której siłą jest kapitał ludzki.

Monika Kordowska
Zespół Prasowy WSKSiM

Promocja