27 stycznia 2018
Sympozjum "Oblicza nadziei"
Relacja
W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyła się konferencja konsultacyjna projektu Polityki Surowcowej Państwa. Spotkanie poświęcone jest tematyce pozyskiwania surowców ze złóż kopalin i ciepłu ziemi.
Polska to unikat w skali światowej pod względem zasobów środowiskowych – podkreślił w swoim wystąpieniu były minister środowiska prof. Jan Szyszko.
– Polska jest unikatem w skali światowej pod względem zasobów środowiskowych, właśnie tych, z których człowiek ma korzystać. Po pierwsze, znajdujemy się w świetnym położeniu geopolitycznym z punktu widzenia tworzenia nowego organizmu (a przynajmniej taki chcemy tworzyć), czyli jednoczącej się Europy – wskazał prof. Jan Szyszko.
Prowadzenie polityki klimatycznej w myśl porozumienia paryskiego ma polegać na dojściu do neutralności klimatycznej – wyjaśnił były szef resortu środowiska.
– Polityka klimatyczna wytyczona porozumieniem paryskim zakłada nie dekarbonizację, o czym chciałem tu wyraźnie powiedzieć, co lansują bardzo mocno niektórzy teoretycy z UE, tyko neutralność klimatyczną. Mamy dojść w połowie tego wieku do tego, żeby pochłaniać mniej więcej tyle, ile emitujemy – zaznaczył.
Zasada zrównoważonego rozwoju zakłada prawo użytkowania zasobów przyrodniczych przez człowieka w taki sposób, aby one również istniały – dodał prof. Jan Szyszko.
– Zrównoważony rozwój to nic innego jak po prostu realizacja słów [ze Starego Testamentu – red.] „Czyńcie sobie ziemię poddaną”. Człowiek jest podmiotem, ma prawo użytkować zasoby przyrodnicze, ma prawo korzystać ze zwierząt i roślin, ale w ten sposób, żeby one również trwały – tłumaczył w swojej prelekcji prof. Szyszko