2 marca 2018

Konferencja z cyklu „Niepodległość Cyfrowa”: „Polska myśl technologiczna, czyli od pomysłu do sukcesu”

Relacja

„WSKSiM to uczelnia dająca przykład, która bardzo poważnie podchodzi do tego, aby kształtować i wykorzystywać potencjał” – zaznaczył Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej, podczas ogólnopolskiej konferencji naukowej pt. „Niepodległość cyfrowa. Polska myśl technologiczna, czyli od pomysłu do sukcesu”. Jedną z prelekcji wygłosił premier Mateusz Morawiecki. Sympozjum zostało zorganizowane przez naszą Uczelnię oraz Instytut im. św. Jana Pawła II ,,Pamięć i tożsamość”Partnerem konferencji był koncern PKN Orlen. Relację z wydarzenia można było śledzić na twitterze i facebooku.

Otwarcie konferencji poprzedziła projekcja filmu ,,Od pomysłu do sukcesu”. Krótka produkcja, przedstawiająca rezultaty polskiej myśli technicznej, wprowadziła uczestników w tematykę sympozjum. W filmie zostały zawarte wstępne informacje nt. projektów, które zostaną zaprezentowane w dalszej części konferencji.

Następnie Andrzej Jaworski, przewodniczący Rady Naukowej Instytutu ,,Pamięć i tożsamość” im. św. Jana Pawła II, wygłosił słowo wstępu oraz przywitał przybyłych gości.

W pierwszym wystąpieniu o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, Rektor-Założyciel WSKSiM i Dyrektor Radia Maryja, powiedział o znaczeniu i celach Instytutu ,,Pamięć i tożsamość” im. św. Jana Pawła II.

 Nie ma przyszłości bez przeszłości i tutaj rodzi się nasza tożsamość. To wszystko, co robimy tutaj w Toruniu, to jest dla człowieka, z myślą o naszej Ojczyźnie – Polsce. To właśnie w Polsce są atakowani szczególnie ludzie wiary, którzy tę wiarę kształtują. Jednakże pamiętajmy, że to co nas nie zabije, to nas wzmocni – podkreślał o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Następnie głos zabrał Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów, w prelekcji ,,Od start-upu do Narodowego Championa”. Premier zauważył, że dzięki wygenerowaniu narodowej wewnętrznej siły przedsiębiorczość, jesteśmy w lepszej sytuacji niż państwa wschodu.

– Ustrzegliśmy się oligarchizacji i korupcji w naszym kraju. Dzięki takim ludziom jak Lech i Jarosław Kaczyński uchowaliśmy się przed modelem ukraińskim – powiedział Mateusz Morawiecki.

Wskazał, że dzisiejsi giganci biznesowi na początku również korzystali z pomocy państwa.

– Warto zwrócić uwagę na to, że największe firmy tego świata, których jeszcze niedawno nie było, takie jak Google czy Amazon, to w dużym stopniu efekt stymulacji przez rząd USA – mówił Premier.

Kolejnym prelegentem był Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej. Temat, który podjął, temat „Innowacje w służbie obronności RP”. Powiedział, że Polska jest jednym z krajów, które przywiązują dużą wagę do swojej obronności.

– Już w tej chwili przeznaczamy 2% PKB na obronność, do roku 2030 ten zasób wzrośnie – przypomniał.

Minister powiedział, że sprzęt wojskowy nie powinien w Polsce być jedynie montowany.

– Powinien być tutaj produkowany. W ten sposób polska myśl techniczna, nasz potencjał techniczny i ludzki zostanie wykorzystany w odpowiedni sposób. Ogromnie ważne jest, aby stworzyć miejsca pracy przy produkcji nowoczesnego sprzęty dla wojska polskiego – podkreślił Minister.

Mariusz Błaszczak dodał, że pod kątem kształcenia Polska może konkurować z najlepszymi na arenie międzynarodowej. Docenił również studentów Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej.

– Specjaliści wysokiej klasy, oprócz pracy w Telewizji Trwam, pracują też w telewizjach, których przekaz jest od niej daleki, ale pracują tam dlatego, że są po prostu najlepsi – powiedział.

W dalszej kolejności swoje przemówienie wygłosił Jerzy Kwieciński, Minister Inwestycji i Rozwoju. Minister podczas swojej prelekcji zwrócił uwagę, iż rzeczy, o których mowa na konferencji są najważniejsze nie tylko dla młodych Polaków teraz, ale także dla następnych pokoleń. 

– Wszystkie wielkie firmy były kiedyś start-upami. Obecnie jedna z nich – Apple – jest warta 800 miliardów dolarów – więcej niż wynosi PKB Polski. Mówi się, że takie firmy miały „łut szczęścia” – wystąpił jakiś czynnik, który pozwolił im wejść na rynek – podkreślił.

Na koniec swojego wystąpienia minister Kwieciński wyjaśnił, na czym ma polegać tzw. plan Morawieckiego.

– Po pierwsze – Polska ma się rozwijać w sposób zrównoważony we wszystkich sektorach gospodarczych, po drugie – stawiać na innowacyjność – powiedział Minister Jerzy Kwieciński.

Następnie zostały zaprezentowane wybrane start-upy. Dron ,,Bielik”, miejski samochód elektryczny „Sevi”, pasy bezpieczeństwa dla dzieci „KidSmartBelt”, pogotowie informatyczne „iMe”, drukarka 3D „Skriware” oraz rozmawiaj bezpiecznie „UseCrypt”.

Po zakończonej prezentacji prelegenci i goście udali się na przerwę kawową.

Po przerwie temat „Czy polskie start-upy mają szanse na wdrożenie?” podjęli trzej prelegenci: Zbigniew Jagiełło – Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego S.A., Paweł Borys – Prezes Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju i Przemysław Sypniewski – Prezes Poczty Polskiej.

Przemysław Sypniewski zauważył, że Poczta Polska wdraża już start-upy. 

– Poczta Polska jest firmą, która potrafi się przystosowywać do zmieniających się czasów. Start-upy w przyszłości pozwolą na zwiększenie naszej konkurencyjności. Wyzwaniem, które czeka naszą firmę, jest cyfryzacja. Chciałbym, żeby poczta w niedalekiej przyszłości była narodowym operatorem cyfrowym – powiedział Prezes Poczty Polskiej.

Następnym i ostatnim punktem programu konferencji będzie debata, którą poprowadzi Andrzej Jaworski, przewodniczący Rady Naukowej Instytutu „Pamięć i tożsamość” im. św. Jana Pawła II. Wezmą w niej udział Jerzy Kwieciński – Minister Inwestycji i Rozwoju, Mariusz Błaszczak – Minister Obrony Narodowej, Dominik Tarczyński – Poseł RP, Daniel Ozon – Prezes JSW S.A oraz przedstawiciele start-upów.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Telewizja Trwam, Radio Maryja, „Nasz Dziennik”, tygodnik „Źródło”, oraz „W Naszej Rodzinie”.

W przerwie konferencji odbył się także briefing z Premierem Mateuszem Morawieckim. Briefing został zorganizowany przez studencki Zespół Prasowy.