25 kwietnia 2018

Konferencja z okazji Święta Lasu

Relacja

25 kwietnia w auli Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyła się konferencja z okazji Święta Lasu zorganizowana przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Toruniu.

W tym dniu do Torunia zjechało się wiele ważnych i szanowanych postaci ze świata leśnictwa, aby uczcić najważniejsze dla nich święto w roku.

– Święto Lasu odbywa się w Polsce rokrocznie już od lat 30. XX wieku. Pierwszy raz obchodzono je w naszym kraju w 1933 roku. To piękna tradycja” – powiedział z dumą zapytany o genezę święta jeden z obecnych na sali leśników.

Na zegarze wybiła godzina 12:15, w auli WSKS i M rozbrzmiał dźwięk trąbek, a przy ich melodii uroczyście wniesiono sztandar. Był to bardzo podniosły moment, chwilę później wszyscy zaintonowali hymn narodowy.

konferencji uczestniczyło wielu ważnych i szanowanych gości, wysokich rangą w polskim leśnictwie jak i w innych dziedzinach, na czele z wicewojewodą kujawsko-pomorskim Józefem Ramlaudyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu Bartoszem Michałem Bazelą. Wśród obecnych gości znalazł się również rektor WSKSiM – o. Zdzisław Klafka CSsR.

Na samym początku Bartosz Michał Bazela podkreślił w swym przemówieniu, jak ważne są obchody tegorocznego Święta Lasów ze względu na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w pobliżu Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II posadzono „Dąb Niepodległości”, który ma upamiętniać ten właśnie jubileusz. Dyrektor RDLP docenił i podziękował wszystkim leśnikom za pracę, przytoczył fakt, że to właśnie dzięki leśnikom zalesienie obszaru Polski wynosi 29,5%. W trakcie przemówienia dyrektor mówił, zarysowawszy etos, jak ważny jest nadal zawód leśnika w Polsce.

– Etos leśnika opisuje kogoś odpowiedzialnego, kompetentnego, pracowitego. To etos zawodu pięknego, szlachetnego; etos zawodu wciąż cieszącego się dużym szacunkiem i zaufaniem społecznym – wyjaśniał Bartosz Michał Bazela.

Drugim ważnym wystąpieniem była prezentacja Roberta Paciorka, zastępcy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Przedstawił prezentację na temat: „Klęska wiatrołomy na terenie regionalnej dyrekcji”. Oprócz niej przybliżył wszystkim bogatą historię jednej z 17 Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.

Ważnym momentem części oficjalnej konferencji było uhonorowanie medalami wielu leśników za wkład w pracę zawodową. To z  pewnością jeden z ważniejszych momentów w życiu gości WSKSiM.

Zakończenie konferencji miało charakter muzyczny. Dla zebranych w auli uczelni leśników wystąpił kwartet smyczkowy.

Na uczestników konferencji czekały jeszcze drobne prezenty upamiętniające ważny dla wszystkich dzień oraz wspólny obiad, przy którym można było porozmawiać o łączącej wszystkich leśników pasji.

Maciej Wojciechowski
Zespół Prasowy WSKSiM

Zdjęcia