13 grudnia 2018

Wykład "Historia Polski w wybranych mediach państw Europy i świata"

Relacja

W środę 13 grudnia 2018 roku w Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyło się spotkanie z Grzegorzem Jopkiewiczem z Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, który wygłosił wykład pt.: „Historia Polski w wybranych mediach państw Europy i świata”.

Głównym tematem spotkania była kwestia penalizacji kłamstwa o „polskich zbrodniach” podczas II wojny światowej. Przedstawiciel Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej poprowadził także dyskusję z zaproszonymi gośćmi na temat zakłamywania polskiej historii w mediach zagranicznych.

– Wadliwe kody pamięci to są takie skróty myślowe, jak ludobójstwo ormiańskie, czy polskie obozy koncentracyjne. Doszliśmy w ministerstwie do wniosku, że trzeba na to reagować i trzeba edukować zagraniczne media – powiedział Minister.

W dyskusji wziął udział o. dr Zdzisław Klafka CSsR, Rektor WSKSiM, który mówił o pozycji Polski w świecie. Podkreślił, że obywatele krajów zachodnich często nic nie wiedzą o naszym kraju.

Na zakończenie dr Jan Wiśniewski z RODM-u w Toruniu podziękował Grzegorzowi Jopkiewiczowi za podzielnie się z młodzieżą konkretnymi przykładami przypadków oczerniania Polaków w prasie, telewizji czy internecie.

Spotkanie zostało zorganizowane w dniu 37. rocznicy wybuchu Stanu Wojennego w Polsce, a uczestniczyli w nim studenci politologii naszej Uczelni oraz uczniowie Zespołu Szkół w Mogilnie.

Emilia Augustynowicz, Zuzanna Gawrońska
Zespół Prasowy WSKSiM

Promocja