23-24 listopada 2018
XI Międzynarodowy Kongres "Katolicy i osoba ludzka – szanse i zagrożenia"
Relacja
W auli Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w dniach 23 – 24 listopada 2018 r. odbył się XI Międzynarodowy Kongres pod hasłem: „Katolicy i osoba ludzka – szanse i zagrożenia”. Patronat nad wydarzeniem objął JEm. ks. kard. Zenon Grocholewski, Prefekt Senior Kongregacji Wychowania Katolickiego. Wydarzenie nawiązywało do 70. rocznicy ogłoszenia Powszechnej deklaracji praw człowieka oraz 40. rocznicy wyboru JEm. ks. kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.
Uczestników kongresu powitali o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, Rektor-Założyciel WSKSiM oraz JEm. ks. kard. Zenon Grocholewski. Rektor-Założyciel zaznaczył, że człowiek jest drogą Kościoła. Dodał, że można uczynić wiele dobrego współpracując ze sobą. Wspomniał o publikacjach Jana Pawła II i o tytule doktora honoris causa dla ks. kard. Zenona Grocholewskiego. Ksiądz Kardynał z kolei zaznaczył, że człowieka nie można zrozumieć bez Chrystusa.
Podczas pierwszej sesji 23 listopada 2018 r. prelekcje wygłosili znamienici goście, m.in.: JE ks. bp prof. Ignacy Dec, prof. Alberto Lo Presti z Włoch, prof. Mónica López Barahona z Hiszpanii oraz prof. Mounir Farag z Egiptu. Poruszyli oni kwestie człowieka w kulturze nowożytnej, nauce społecznej Kościoła, ochronie zdrowia czy człowieka w kulturze chrześcijańskiej i islamie.
Drugą sesję otworzyła Agnieszka Słowik, kierownik Kujawsko-Pomorskiego Towarzystwa „Powrót z U”, wykładem: „Człowiek wobec współczesnych zagrożeń cywilizacyjnych”. Następnie głos zabrał prof. Piotr Jaroszyński, który podjął temat „Wizji człowieka w starożytności – kultura grecko-rzymska”. Trzecim gościem był ks. prof. Tomasz Kraj. Poruszając kwestię „Osoby ludzkiej i transhumanizmu” wytłumaczył, jakie zagrożenia wypływają z nowocześniej koncepcji, która odrzuca Boga i promuje utopijną wizję człowieka.
Po zakończeniu pierwszego dnia kongresu uczestnicy udali się na Mszę Świętą do Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył JE ks. bp Ignacy Dec, biskup diecezji świdnickiej.
Drugi dzień kongresu oficjalnie rozpoczęła Msza Święta w Sanktuarium sprawowana przez JE ks. bp Jana Romeo Pawłowskiego. Następnie w auli Ksiądz Biskup wygłosił prelekcję dotyczącą „Roli Kościoła w promowaniu i obronie praw człowieka”.
– Zatroskanie o prawa człowieka w Kościele płynie z godności dziecka Bożego. Kościół katolicki upomina się o godne prawa człowieka, z tego właśnie powodu jest dyskryminowany – zaakcentował ks. abp Jan Romeo Pawłowski.
Prelegent zwrócił uwagę na potrzebę właściwego rozumienia wolności. Wyjaśnił, że człowiek jako istota wolna ma prawo decydować o swoim życiu, jednak powinien on posiadać właściwą formację sumienia, aby mógł godnie walczyć o prawa człowieka. Wskazał też na wartość życia. Powiedział, że o oczach Stworzyciela życie ludzkie jest cenne i nietykalne i dlatego nikt nie może nim gardzić.
– Prawo do życia to prawo do godnego umierania. Nie można stawiać zwierząt wyżej od ludzi – zaznaczył Ksiądz Arcybiskup.
Prelegent zwrócił też uwagę na odchodzenie społeczeństw zachodnich od Powszechnej deklaracji Praw człowieka. Zaznaczył, że obecnie twierdzi się, że powstałe w XX wieku prawa człowieka stały się już przestarzałe. Ks. abp Jan Romeo Pawłowski zakończył swoją wypowiedź myślą, że prawa człowieka pomagają dostrzec godność osoby ludzkiej.
Następnie głos zabrała prof. María Marta Cúneo z Argentyny. Prelegentka podjęła temat:
„Człowiek jako custos et curator – implikacje etyczne chrześcijańskiego humanizmu”. Profesor wskazała na ludzką egzystencję, a także na szerokie działanie ludzkich emocji, które wpływają na nasze zachowanie.
– Rzeczywistość ludzka jest słaba na różnych płaszczyznach, z tego powodu ta słabość zamienia się na potrzebę drugiego człowieka – zaznaczyła prelegentka.
Kolejnym zagadnieniem poruszonym przez Profesor było uzasadnienie emocji jako impulsu, co pomaga podjąć decyzję.
– Trzeba mieć na uwadze złożoność naszego umysłu, wiedza wskazuje nam, że w sposób naturalny mamy wpisane to: „aby nie robić nikomu tego, co tobie nie dobre”. Jesteśmy zaprogramowani, aby pomóc innym. To jest pierwszy stopień ewolucyjny, do przeżycia. Ten pierwszy stopień jest wezwany do pełni, należy poszerzyć ten krąg na każdą ludzką osobę. Potrzebujemy podejmowania mądrych decyzji, aby zapanować nad swoim własnym egoizmem – podsumowała Profesor.
Swój wykład zakończyła trafną dygresją: Bądźmy stróżami stworzenia, dbajmy o nas samych, pycha, zazdrość i zawiść – brudzą nasze życie.
Kolejną prelekcję wygłosił o. prof. Jarosław Kupczak OP. Jego wykład brzmiał: „Personalizm Karola Wojtyły – Jana Pawła II”. W swoim przemówieniu omówił najważniejsze zagadnienia odnoszące się do osoby w ujęciu Jana Pawła II, szczególnie antropologię i personalizm.
– Antropologia była metodą dialogu Kościoła ze światem. Sobór Watykański II włączył w wielki spór o człowieka, który dokonuje się w centrum polskiej kultury. To chrześcijanie zyskują dzięki tej wiedzy prawdziwe postrzeganie źródła. Według Jana Pawła II, Sobór Watykański jest to po to, aby stworzyć chrześcijańską antropologię – zaakcentował Prelegent.
Dodał, że Karol Wojtyła był osobą, która przeżyła dwa totalitaryzmy: hitleryzm i komunizm. Były to kolejne etapy rozwoju negatywnych nurtów w kulturze europejskiej. Wynikiem tego była koncepcja personalistyczna jako temat, którym Karol Wojtyła się zajmował.
– Na personalizm Karola Wojtyły wpisywała się sztuka i poezja. Nauczyło go to, że prawdziwa kultura musi zawierać w sobie element religijny. Karol Wojtyła w ciągu swojego życia zawsze poszukiwał swojego języka. Sam tworzył słowa, zawsze różnił się innym punktem widzenia, od szkół myślenia. Kolejnym elementem personalizmu Karola Wojtyły jest to teoria mistyczna Jana od Krzyża, to właśnie On ukształtował jego personalizm. Oznacza to doświadczenia łaski i wskazuje to na wewnętrzność ludzkiej osoby – mówił o. prof. Kupczak.
Prelegent dodał, że Karol Wojtyła prowadził głębokie życie duchowe, to był personalizm syntetyczny. Zwrócił uwagę na przenikanie się i uzupełnienie filozofii i teologii. Ojciec Profesor wyjaśnił także, że wolność musi być rozumiana realistycznie. Oznacza to, że musi się ona mieścić się w granicach miłości jako akt najpiękniejszego uczucia. Dodał, że Karol Wojtyła żył w czasach, kiedy nie było wolności i szybko zauważył, że problem z wolnością jest problemem czasów nowożytnych.
O. prof. Jarosław Kupczak OP swój wykład zakończył stwierdzeniem, że człowiek jest wolny, kiedy szuka prawdy, kiedy jest człowiekiem sumienia i im bardziej żyje w prawdzie, to tym bardziej jest człowiekiem wolnym.
Po krótkiej przerwie ks. prof. Paweł Bortkiewicz SCHr wprowadził uczestników kongresu w „Przyszłość człowieka w dobie rozwoju biotechnologii”. Prelegent zwrócił uwagę, że analizując zjawisko nadmiernej tolerancji można zauważyć pewną niekonsekwencję. Przejawia się ona w braku akceptacji samych siebie. Natomiast zdobycze technologii, które powinny służyć człowiekowi często prowadzą do jego unicestwienia – mówił Ksiądz Profesor.
– Z jednej strony obserwujemy ogromne możliwości, które generują przede wszystkim perspektywy terapeutyczne, ale obserwujemy też działalność, która ma charakter eugeniczny i myślę, że niestety ta druga sfera działalności jest bardziej znacząca, bardziej dominująca – powiedział ks. prof. Paweł Bortkiewicz.
Następnie prof. Ana Cristina Montoya z Kolumbii wygłosiła prelekcję o komunikacji zatytułowaną: „Osoba ludzka we współczesnym społeczeństwie – rola komunikacji”. Podkreśliła, że komunikacja w odniesieniu do osoby ludzkiej ma dziś ogromne znaczenie i nie można o niej mówić bez zrozumienia pojęcia wolności. Dodała, że ta wolność nie może być okazją do działania wbrew życiu, bo nie należy ono do nas.
– Nie posiadamy niczyjego życia na własność. Świat również nie należy do nas. Istnienie jest darem. Ten dar trzeba przyjąć, zaakceptować, troszczyć się o niego, kochać i przekazać – powiedziała prof. Ana Cristina Montoya.
Dwudniowy XI Międzynarodowy Kongres podsumował o. dr Zdzisław Klafka CSsR, Rektor WSKSiM. Podziękował wszystkim prelegentom, gościom oraz studentom za zaangażowanie w przygotowanie tego wspaniałego wydarzenia.
Konferencja została zorganizowana we współpracy z Katedrą Filozofii Kultury i Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej w Toruniu oraz z Instytutem św. Jana Pawła II „Pamięć i Tożsamość”.
W przerwach między sesjami studenci Zespołu Prasowego Uczelni prowadzili briefingi prasowe. Gośćmi byli m. in.: JEm. ks. kard. Zenon Grocholewski, prof. Mounir Farag oraz prof. Ana Cristina Montoya.
Relacje z Kongresu można było śledzić na portalach społecznościowych: Facebook, WSKSiM Twitter oraz Instagram. Transmisja konferencji dostępna była częściowo w Telewizji Trwam, a briefingi na kanale Youtube Telewizji Tilma.
Zespół Prasowy WSKSiM
Aleksandra Bąbol i Emilia Augustynowicz