02 października 2021

Konferencja "Współczesne wyzwania polityki gospodarczej"

Program

Serdecznie zapraszamy na konferencję naukową z cyklu Współczesne wyzwania polityki gospodarczej, która odbędzie się w sobotę, 2 października 2021 r. w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Podczas konferencji odbędzie się uroczyste wręczenie dyplomów absolwentom studiów podyplomowych WSKSiM.

Relacja

2 października 2021 r. w murach Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyła się cykliczna konferencja naukowa „Współczesne wyzwania polityki gospodarczej”. Tegoroczne wydarzenie było już trzecim w historii naszej Uczelni, a zarazem wieńczyło trzecią edycję studiów podyplomowych „Polityka gospodarcza, finanse i bankowość”, realizowanych we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Na początku głos zabrał Rektor-Założyciel WSKSiM – o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR. Wskazał na to, że potrzeba dziś w Ojczyźnie dobrych uczelni, które będą kształciły elity służące narodowi i społeczeństwu.

– Razem można uczynić wiele, jeżeli wszyscy idziemy w jednym kierunku – podkreślił Rektor-Założyciel, dziękując uczestnikom studiów podyplomowych za zaufanie, którym obdarzyli Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, wybierając studia podyplomowe z bogatej oferty dydaktycznej.

Pierwszą część wydarzenia stanowiło uroczyste wręczenie dyplomów absolwentom studiów podyplomowych „Polityka gospodarcza, finanse i bankowość” oraz innych kierunków realizowanych przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej.

Pierwszą prelekcję wygłosił prof. dr hab. Feliks Grądalski, reprezentujący na konferencji Narodowy Bank Polski – Departament Badań i Innowacji Finansowych . W swoim wystąpieniu, zatytułowanym „Koordynacja polityki pieniężnej i fiskalnej w teorii i praktyce” podkreślił, że należy zwracać szczególną uwagę na rolę koordynacji ze względu na odmienne cele banku centralnego a rządu. Prelegent podkreślił jednak, że współpraca pomiędzy bankiem i rządem jest gwarantem długofalowego wzrostu dobrobytu społecznego.
– Współpraca i koordynacja na bazie zgody instytucjonalnej w większym stopniu przyczynia się do wzrostu dobrobytu społecznego i realizacji długofalowych celów strategicznych niż konfrontacja i rywalizacja pomiędzy głównymi aktorami polityki makroekonomicznej – zaznaczył prof. dr hab. Feliks Grądalski.

W trakcie sesji plenarnej, drugi z prelegentów – dr hab. Piotr Łasak, prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie – w wystąpieniu zatytułowanym „Formy współpracy banków i fintechów – w kierunku większej cyfryzacji polskiego sektora bankowego”, zwrócił uwagę na to, że coraz popularniejsze fintechy mają ogromny wpływ na kształtowanie się usług bankowych.
– Fintechy modyfikują usługi bankowe, w szczególności ograniczają koszty, pozwalają zastąpić np. pracę opartą na papierze, różnego typu algorytmami, pracą w sieci, chmurą obliczeniową itd. Udoskonalają pewne procesy, ale jednocześnie przyspieszają je w sensie czasowym – podkreślił Prelegent.

Ostatnią prelekcją w części plenarnej konferencji, było wystąpienie dr hab. Agnieszki Czajkowskiej, prof. Uniwersytetu Łódzkiego, zatytułowane „Ocena zmian na rynku kredytowym dla gospodarstw domowych w okresie pandemii”.
– W początkowym okresie pandemii na rynku kredytowym zaistniał szok, który wpłynął negatywnie na cały system finansowy, a dla konsumentów niekiedy oznaczał ryzyko zmniejszenia dochodów bądź nawet ich utratę – zauważyła Prelegentka.

W drugiej części konferencji odbyły się dwie sesje panelowe, w których wysłuchaliśmy wystąpień zaproszonych gości, w tym m. in. dr. Mateusza Mokrogulskiego ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie („Łagodzenie wymogów dla sektora bankowego w Unii Europejskiej w następstwie pandemii COVID-19”), dr. Mateusza Guzikowskiego z SGH („Instytucjonalne instrumenty oddziaływania na rynek pracy stymulujące wzrost gospodarczy”), dr. Piotra Boguszewskiego z Uniwersytetu Warszawskiego („Wpływ pandemii COVID-19 na sektor przedsiębiorstw niefinansowych w Polsce – wybrane zagadnienia”), dr. inż. Bogusława Hajdasza z WSKSiM („Aktualne wyzwania zarządzania ładem korporacyjnym w polskich spółkach”), dr Katarzyny Kamińskiej z SGH („Rozwój polityki ochrony konkurencji i konsumentów w Polsce po 1989 roku”) oraz przedstawicieli Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu – dr. Jana Wiśniewskiego (koordynatora RODM): „Rosyjska ekspansja w Arktyce – kwestie gospodarcze” oraz dr. Krystiana Chołaszczyńskiego (zastępcy koordynatora RODM): „Wpływ pandemii COVID-19 na gospodarkę afrykańską”.
W trakcie obu sesji panelowych wystąpili również absolwenci kierunku Polityka gospodarcza, finanse i bankowość”, którzy zaprezentowali najważniejsze kwestie i wyniki uzyskane w swoich pracach dyplomowych, które powstały na tym kierunku pod opieką promotorów.
Aktualnie trwa nabór na kolejną – już czwartą – edycję studiów podyplomowych „Polityka gospodarcza, finanse i bankowość”. Termin składania dokumentów upływa 25 października.

Promocja