26 marca 2022

Sympozjum "Godni Synowie Ojczyzny"

Program

12.00 – Msza św. w intencji Polaków zamordowanych za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej, pod przewodnictwem ks. bpa Andrzeja Suskiego, biskupa seniora diecezji toruńskiej

13.00 – Przejście do kaplicy Pamięci Polskich Męczenników

13.15 – Wprowadzenie – o. dr Tadeusz Rydzyk, rektor-założyciel AKSiM

13.25 – Samarytanie czasu wojny – dr Karol Nawrocki, prezes IPN

13.50 – Rola mieszkańców wsi w ratowaniu Żydów podczas okupacji niemieckiej
– Jan Krzysztof Ardanowski, poseł na Sejm RP, wiceprzewodniczący polsko-izraelskiej grupy parlamentarnej

14.00 – Czas wojny sprawdzianem z człowieczeństwa – świadectwa
– odsłonięcie i poświęcenie tablic z nazwiskami bohaterskich Polaków

14.15 – Prezentacja 3 tomu książki „Godni synowie naszej Ojczyzny”
– Katarzyna Cegielska, AKSiM

Relacja

W sobotę 26 marca 2022 roku odbyło się sympozjum pt. „Godni Synowie naszej Ojczyzny” z okazji V Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Uroczystość zorganizowana została we współpracy Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Instytutu „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II i Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu.

Wydarzenie odbyło się w Sanktuarium NMP Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Sympozjum zainaugurowano Mszą świętą, której przewodniczył ks. bp Andrzej Suski, biskup senior diecezji toruńskiej.

Ks. bp Andrzej Suski podczas homilii wskazał, jak ważna jest pamięć o bohaterstwie Polaków, którzy ryzykując, ratowali Żydów.

– Siostry i bracia, doświadczenie uczy nas, że społeczeństwa, które tracą pamięć, tracą życie – tracą swoją tożsamość. Właśnie dlatego chętnie odwiedzamy miejsca pamięci, aby umocnić i odnowić w sobie pamięć społeczną i narodową. Jesteśmy w takim miejsc – w toruńskim Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, gdzie pielęgnowana jest pamięć o Polakach, którzy ratowali siostry i braci pochodzenia żydowskiego – powiedział ks. bp Andrzej Suski.

Biskup senior diecezji toruńskiej zaznaczył również, że przemoc nie powinna stanowić rozwiązania konfliktu. Dobro przetrwa znacznie dłużej niż zło.

– Ten, kto pomaga ofiarom wojny, jest siewcą pokoju – dodał.

Dalsze obchody uroczystości odbyły się w kaplicy „Pamięci Polskich Męczenników”. Jako pierwszy swoją prelekcję wygłosił Jan Krzysztof Ardanowski, poseł na Sejm RP, wiceprzewodniczący Polsko-Izraelskiej Grupy Parlamentarnej. Wskazał, że Polacy nie tylko zapewniali schronienie Żydom, ale również przygotowywali posiłki, czy zapewniali dostęp do lekarstw. Za ratowanie Żydów kara nie spotykała jedynie osób bezpośrednio zaangażowanych, ale całe wsie.

– Każde uratowane życie było okupione olbrzymim ryzykiem, którego podjęcie należy upamiętnić i być wdzięcznym Polakom, którzy pomimo tego ryzyka, zachowali człowieczeństwo – podkreślił Jan Krzysztof Ardanowski.

„Samarytanie czasu wojny” to temat, który poruszył dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Mówił on o złu i ideologiach, z jakimi musieli się mierzyć Polacy, podejmujący się ratowania Żydów. Terror zniechęcał do wykazania empatii i podejmowania śmiertelnego ryzyka. Jednak znajdowali się ludzie, który pomimo strachu potrafili poświęcić wszystko w imię ratowania życia swoich bliźnich. Prezes Instytutu Pamięci Narodowej wspomniał rodzinę Baranków – historię bliźniaczą do tej, która stała się udziałem rodziny Ulmów.

Odsłonięto także tablicę z kolejnymi nazwiskami polskich bohaterów. W tym miejscu złożono również kwiaty w asyście Wojska Polskiego, które było obecne przez całą uroczystość.

Na zakończeni, Katarzyna Cegielska zaprezentowała książę, która powstała przy współpracy Akademii Kultury Społecznej i Medialnej z Fundacją „Lux Veritatis”. Kolejny tom książki pt. „Godni Synowie naszej Ojczyzny” został wydany w polskiej i angielskiej wersji. Zostały odczytane fragmenty książki, a Katarzyna Cegielska zaakcentowała, że to, co zostało w tej książce opisane, nie jest fikcją, a prawdziwymi wydarzeniami, które zostały spisane.

Honorowym patronatem uroczystości byli: Prezes Instytutu Pamięci Narodowej oraz Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Jagoda Strzyżewska
Zespół Prasowy AKSiM

Promocja