17 kwietnia 2023
Konferencja "Geotermia dla rozwoju Polskich miast i społeczności"

Relacja
Dnia 17 kwietnia 2023 r. w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyła się kolejna konferencja poświęcona programom energetycznym w Polsce, zatytułowana: Geotermia dla rozwoju Polskich miast i społeczności. Po uroczystej mszy świętej w Sanktuarium NMP Nowej Ewangelizacji w Toruniu, jako pierwszy głos zabrał Rektor – założyciel AKSiM oraz Dyrektor Radia Maryja o. dr Tadeusz Rydzyk, prof. AKSiM, opowiadając o trudnych początkach powstawania geotermii.
Wystąpieniem wprowadzającym była prelekcja Anny Moskwy- Minister Klimatu i Środowiska o krajowej strategii rozwoju polskiej energetyki geotermalnej:
Geotermia wpisuje się w suwerenność jako nasze źródło. Geotermii nigdy dość, dopóki nie wykorzystamy całego polskiego potencjału – powiedziała minister.
O tym, że geotermia jest najlepszym odnawialnym źródłem energii zapewnił nas Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który był współorganizatorem wydarzenia.
Można powiedzieć, że geotermia jest wykorzystaniem energii jądrowej, co oznacza, że energetyka jądrowa wchodzi już w nasze realia. – powiedział. Omówił on także szczegółowo zalety geotermii oraz wykaz umów zawartych od 2016 do 2020 roku na odwierty geotermalne w Polsce. Wskazał, że aktualnie istnieją dwa programy realizujące projekty energii cieplnej: Polska Geotermia Plus oraz OZE dla ciepłownictwa, będące w trakcie opiniowania.
O najnowszych rozwiązaniach w geotermii na przykładzie toruńskim mówił dr. inż Piotr Długosz, Prezes Zarządu Proinsol Sp. z o. o. Sp. K.
Roczny spadek emisji gazów cieplarnianych (Co2) wynosi ok 18 tys. ton rocznie. Polska jest jednym z liderów wprowadzających ten rodzaj energetyki – zaznaczył.
Łukasz Białczak, Prezes spółki Geotermia Polska mówił o początkach firmy, powstałej z inicjatywy PEC Geotermia Podhalańska oraz Instytutu Ochrony Środowiska oraz przykładowych ofertach inwestycyjnych. Właścicielem spółki jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który działa na rzecz zwiększenia udziału wykorzystania złóż geotermalnych w nowoczesnym ciepłownictwie.
Budowa instalacji geotermalnej dzieli się na 4 podstawowe etapy. Pierwszy ma charakter badawczo-rozpoznawczy, po którym następuje wykonanie drugiego, prawidłowego już odwiertu. Potem rozpoczyna się budowa źródła oraz rozbudowa całej sieci ciepłowniczej – wyjaśnił prezes.
Aktualny stan projektów geotermalnych w Polsce to: 7 gotowych instalacji, 4 projekty w zaawansowanej fazie budowy oraz 5 odwiertów badawczo-rozpoznawczych. Na bieżąco organizowane są także projekty edukacyjno-informacyjne skierowane do gmin i samorządów.
W kolejnej części odbyły się krótkie prezentacje realizacji i działalności przykładowych ciepłowni. Pierwszą była Geotermia Toruń Sp. z o.o., reprezentowana przez o. Jana Króla CSsR Jako drugi, prezes Geotermii Podhalańskiej – Wojciech Ignacok podkreślał wpływ ciepłowni na rozwój turystyki i rekreacji w postaci nowych aquaparków i ośrodków. Arkadiusz Biedulski, prezes spółki Geotermia Stargard/G Term Energy zapowiedział produkcję koniecznych dla rozwoju geotermii pomp i akumulatorów ciepła, podkreślając także specyfikę i znaczenie firmy, jako pierwszej wytwórni ciepła pod względem eksploatowanych odwiertów. O możliwościach wykorzystania badawczych odwiertów w Tomaszowie Mazowieckim mówił prezydent tego miasta Marcin Witko:
Geotermia jest źródłem korzyści nie tylko w ciepłownictwie. Mamy możliwość mineralizacji wody termalnej, zdatnej do picia.
Natomiast Prezydent Sieradza Paweł Osiewała wyjaśniał:
Systemy ciepła na podstawie modułów biomasy, energii słonecznej itd. były motywacją do składania wniosków o projekt geotermalny, czyli sięganie do czystych źródeł i oszczędności kilkunastu tysięcy ton węgla.
Następnie prezes Krajowej Agencji Poszanowania Energii SA – Sebastian Bodzenta, opowiedział o przygotowywaniu inwestycji geotermalnych oraz o udziałach energii odnawialnej na rok 2050, który w założeniu ma wynieść ok. 60%.
Konferencję zakończył panel dyskusyjny: Geotermia – za i przeciw, z udziałem przedstawicieli i instytucji i organizacji zajmujących się energetyką odnawialną. O walorach geotermii i jej strumieniu finansowym wypowiadali się: dr. Piotr Dziadzio – wiceminister Klimatu i Środowiska, Główny Geolog Kraju ; Grzegorz Tobolczyk – Dyrektor Departamentu Ciepłownictwa, Mikś; Wojciech Ignacok – Prezes Geotermii Podhalańskiej SA, Rafał Szkaradziński – Wójt Gminy Szaflary oraz Marek Ryszka – szef Konwentu Wojewódzkich Funduszy Ochrony środowiska, prezes WFOŚiGW w Warszawie.
Sięgajmy po zasoby, które mamy jako źródła lokalne. Powinniśmy optymalnie uczyć się nimi gospodarować’’ – powiedział minister dr. Piotr Dziadzio.
Po zakończeniu konferencji prelegenci oraz uczestnicy wydarzenia mieli możliwość zwiedzenia obiektów Geotermii Toruń, znajdujących się przy ulicy Droga Starotoruńska 3, nieopodal kompleksu AKSiM.
Natalia Kruk
Zespół Prasowy AKSiM