28 stycznia 2023

Sympozjum "Oblicza pojednania"

Relacja

W sobotę, 28 stycznia br. w murach Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyło się sympozjum pt. ,,Oblicza pojednania”, podczas którego przedstawione były formy utrzymywania jedności z innymi narodami, wyjaśniano także czym jest pojednanie i co społeczeństwo może zrobić, żeby zbliżyć się do poznania prawdy.

Sympozjum otworzył o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, założyciel Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, dyrektor Radia Maryja i Telewizji Trwam, który wspomniał o mediach społecznościowych, dzielących naród Polski. Preludium do konferencji była wizyta dr. Yacova Livne, ambasadora Izraela w Polsce.

Pierwszym prelegentem był ks. bp prof. Ignacy Dec, biskup senior diecezji świdnickiej, który odczytał ,,List biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 roku – jako kamień węgielny do pojednania polsko-niemieckiego” i wyjaśnił jego znaczenie . List ten wyznaczył drogi do pojednania obu narodów. Świadomość ogromnej krzywdy, jakiej naród polski doznał ze strony niemieckiej zawsze pozostanie w naszej historii, lecz aby osiągnąć pojednanie musimy udzielić przebaczenia i prosić o nie oprawcę, gdyż w innym przypadku oddalimy się od Boga.

Przebaczenie wzrasta z miłości pokrzywdzonego do kata – zaznaczył.

Kolejną rolą wspomnianego listu jest pokazanie drogi młodym ludziom, zachęta do tworzenia zjednoczonego społeczeństwa, wzrastającego w miłości, zarówno do Boga, jak i innych narodów, a przede wszystkim kierującego się wartościami moralnymi i chrześcijańskimi.

Następnie wykład wygłosił ks. bp Witalij Skomarowski, biskup diecezji łuckiej, sekretarz Konferencji Episkopatu Ukrainy, który skupił się na sprawie polsko-ukraińskiej. Nigdy te dwa narody nie były bliżej. Działania wojenne Rosji wywołały w Polakach natychmiastową pomoc dla Ukrainców. W swojej wypowiedzi Ksiądz Biskup nie pominął tragedii wołyńskiej, która – jak podkreślił- musi być nauczką dla przyszłych pokoleń.

Relacje polsko-ukraińskie muszą opierać się na prawdzie – stwierdził.

Prof. dr hab. Mirosław Golon z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, z Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy, wystąpił z przemówieniem zatytułowanym ,,Toruńskie inicjatywy (polskie Yad Vashem) w budowaniu pojednania narodu polskiego i izraelskiego”. Wspomniał, że relacje polsko-żydowskie są zupełnie inne, niż przykładowo polsko-niemieckie. Potrzeba pojednania jest ważniejsza niż kiedykolwiek, ponieważ zaczęła pojawiać się propaganda uwłaczająca narodowi polskiemu. Na ziemi polskiej znajdują się największe cmentarze ludobójcze, co niesie ze sobą ogromną odpowiedzialność. Między innymi istotne jest upamiętnianie katastrof. Warto wspomnieć, że Profesor poruszył kwestię późnego zbadania sytuacji po wojnie, czemu winni są niemieccy żołnierze, którzy spalili wszystkie możliwe dowody, aby ukryć ślady. Zwrócił uwagę na sprawę Yad Vasheem, którego popularyzacja wiedzy oraz badania naukowe są po to, aby historia zawsze została przedstawiana w autentyczny sposób.

Ostatni z prelegentów – ks. prof. dr hab. Jan Machniak z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie – wyjaśnił samą ideę pojednania w wykładzie zatytułowanym ,,Drogi polskiego pojednania w świetle pielgrzymek św. Jana Pawła II”. Przebaczenie jest kluczem do zakończenia sporów. Nie ma wybaczenia bez Boga. Niezłomna relacja pomiędzy oczyszczeniem a pojednaniem nie odbędzie się bez czystego pełnego miłości serca. Połączenie z Bogiem gwarantuje relację z samym sobą. Według Jana Pawła II przybliża nas to do Domu Ojca, a to najcenniejszy owoc tego zjawiska.

Podczas drugiej części Sympozjum miał miejsce panel dyskusyjny na temat ,,Czy jest możliwe pojednanie w Polsce AD 2023?¨ z udziałem dr hab. Hanny Karp, profesor Akademii Kultury Społecznej i Medialnej, członkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, red. Michałem Karnowskim, publicystą, redaktorem tygodnika ,,Sieci¨ i portalu wPolityce.pl oraz Grzegorzem Górnym, publicystą tygodnika ,,Sieci¨ i portalu wPolityce.pl.

Dr hab. Hanna Karp skupiła się na problemie budowania przez Polaków atmosfery bez Boga, skupiającej się na fałszywości czy przemocy w czasach powojennych. Polska doświadcza rozłamu oraz braku porozumienia ze strony polsko-polskiej i to nie tylko ze strony politycznej, ale również kulturowo-społecznego. Media, które powinny łączyć ludzi, dzielą ich na dwa opozycyjne podobozy, tym samym zachwiana zostaje fundamentalna rola dziennikarstwa, jaką jest głoszenie prawdy. Natomiast red. Michał Karnowski podkreślił fakt, że nie możemy porzucać wartości, myśląc, że jest to droga do osiągnięcia spokoju.

Na koniec zostało postawione pytanie “Czy jest recepta na pojednanie polsko-polskie?”, na które prelegenci odpowiedzieli jednogłośnie, że trzeba budować media, które będą jednać, a nie dzielić ludzi.

Patronatem medialnym wydarzenie objęli: Telewizja Trwam, Radio Maryja, “Nasz Dziennik”, “W naszej rodzinie”, “Sieci”.

Zespół Prasowy AKSiM
Laura Wawrzyniak

Zdjęcia

Promocja