26-28 kwietnia 2024
XXVI Forum Polonijne
„Ważne by czuć się Polakiem, mieć świadomość polskich korzeni”

Relacja
Zakończyło się XXVI Forum Polonijne w AKSiM
Artykuł opublikowany na stronie: https://naszdziennik.pl/polska-kraj/297264,zakonczylo-sie-xxvi-forum-polonijne-w-aksim.html
Zatroskani o Ojczyznę, krzewienie historii i kultury, patriotyzm gospodarczy przedstawiciele Polonii i Polacy mieszkający za wschodnią granicą przybyli do Torunia, aby uczestniczyć w XXVI Forum Polonijnym w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej.
W tym roku przebiegało ono pod hasłem „Ważne, by czuć się Polakiem, mieć świadomość polskich korzeni”. Wspólne rozmowy, modlitwa, spotkania z kulturą, a także „Rozmowy niedokończone” w Telewizji Trwam i Radiu Maryja były częścią Forum Polonijnego. Przyjechali na nie m.in. Polacy z Austrii, Białorusi, Danii, Francji, Hiszpanii, ze Szwajcarii, Szwecji, z Niemiec, Litwy, Ukrainy, a także Kanady i USA. Obrady wypadły w dzień 10. rocznicy kanonizacji Papieża Polaka, dlatego nie mogło zabraknąć modlitwy w sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Uczestnicy złożyli kwiaty przed pomnikiem Papieża przed wejściem do uczelni, a także wysłuchali wykładu „Polskość to w gruncie rzeczy wielość i pluralizm. Duma św. Jana Pawła II z bycia Polakiem” ks. prof. Pawła Bortkiewicza TChr. – Dzisiaj przypada 10. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II, który przysłużył się naszej wolności. Jesteśmy bardzo wzruszeni, że możemy Panu Bogu dziękować za Polaka, który najbardziej rozpowszechnił Polskę – mówił o. dr Zdzisław Klafka, rektor AKSiM.
Renata Cytacka z Wileńszczyzny przypomniała postać Stanisława Pieszki, który zmarł 30 stycznia br. – Pan Stanisław był niezwykle skromną postacią, pracował ciężko, nie stawiał się w centrum. Zawsze działał na rzecz Polski i dla Pana Boga – podkreśliła Renata Cytacka.
Jan Dziedziczak, pełnomocnik ds Polonii i Polaków za Granicą w rządzie Zjednoczonej Prawicy, przypomniał, że spotkaniom w AKSiM przyświeca budowanie dobrego wizerunku Polski w świecie. Zaznaczył, żeby zwracać uwagę na wychowanie dzieci i młodzieży, skupiać ich wokół dobrych środowisk. – Młodzi będą wzrastać w dobrym otoczeniu, takim jak duszpasterstwo, harcerstwo. W domu i tych właśnie miejscach będą uczyć się polskościi zamiłowania do polskiego języka, historii, nie wyrzekną się polskich korzeni – mówił. Przykładem pracy z młodzieżą podzieliła się s. Teresa Bosowska, dominikanka. Pracowała przez 38 lat w Kanadzie, w Polskiej Szkole w Calgary, w której mottem są słowa Jana Pawła II: „Wierność korzeniom jest zawsze twórcza”. Siostra Teresa podzieliła się wspomnieniami uczniów placówki mówiących o polskich korzeniach, języku, historii i kulturze.
Piotr Winiarski z Niemiec jest przykładem przedsiębiorcy, któremu na sercu leży patriotyzm gospodarczy. Jako prezes działa w Polonijnym Poland Business Center World, mającym na celu wspieranie współpracy i działalności gospodarczej Polaków na wszystkich kontynentach. Jak wskazał, trzeba, aby Polacy odkupywali zagraniczne firmy, nie odwrotnie.
Instytucją w Polsce, która wspiera działania rodaków poza granicami, jest Instytut Pamięci Narodowej. – Realizujemy wiele projektów, np. „Szlaki Nadziei – Odyseja Wolności”, rozpisany na lata 2022-2026, który ma opowiedzieć polską historię z okresu II wojny światowej – cywilów i żołnierzy w latach 1939-1945. Chcemy pokazać światu, jaki był wkład Polski w walkę z niemieckim narodowym socjalizmem – tłumaczył podczas prelekcji wiceprezes IPN. Dodał, że w innym projekcie uczą o postaci, która ma być wymazana z polskich podręczników do historii, jak Danuta Siedzikówna „Inka”. – Przekazujemy jej historię przy okazji zajęć z pierwszej pomocy, bo przecież „Inka” była sanitariuszką – zaznaczył.
Sobotni wieczór uczestnicy XXVI Forum Polonijnego spędzili przy śpiewach Bożeny i Lecha Makowieckich.
Katarzyna Cegielska, „Nasz Dziennik”
Wnioski XXVI Forum Polonijnego
Toruń, 28. kwietnia 2024 r.
Uczestnicy XXVI Forum Polonijnego, które odbyło się w dniach 26-28 kwietnia 2024 roku w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu w X rocznicę kanonizacji Jana Pawła II, podjęli następujące uchwały:
My jako przedstawiciele Polonii i Polaków za granicą wyrażamy głęboką wdzięczność środowisku Radia Maryja i TV Trwam oraz Akademii Kultury Społecznej i Medialnej za jednoczenie wszystkich Polaków na fundamencie nauki społecznej Kościoła promowanej przez św. Jana Pawła II. Nawołujemy młodych Rodaków mieszkających poza granicami Polski do podjęcia studiów na atrakcyjnych kierunkach, które proponuje tutejsza Akademia (www.aksim.edu.pl). Uczelnia ta daje gwarancje wychowania nowych pokoleń Polaków w zdrowym duchu umiłowania Kościoła i Ojczyzny.
W kontekście licznych ataków na Kościół uznajemy za obowiązek obronę Kościoła oraz wartości teologicznych, filozoficznych i etycznych. Stanowczo protestujemy przeciw wstrzymaniu finansowania przez rząd wartościowych instytucji, jak Muzeum „Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II” w Toruniu, i innych promujących wartości patriotyczne.
1. Z wielkim niepokojem zauważamy demoralizację dzieci i młodzieży wprowadzaną na polu oświaty i edukacji. Wyrażamy sprzeciw wobec prób wprowadzenia i realizacji w Polsce założeń ideologii gender.
2. Popieramy protesty rolników w Polsce i rolników w UE koordynowane przez NSZZ RI SOLIDARNOŚĆ, którzy sprzeciwiają się założeniom ideologii „Zielonego Ładu” forsowanego przez Brukselę. Zwracamy się z gorącą prośbą do Polonii i Polaków na świecie o wsparcie postulatów środowiska polskich i europejskich rolników.
3. Zwracamy się do Polonii i Polaków w kraju i Europie z apelem o udział w głosowaniu w wyborach do PE ze wskazaniem na program, partie oraz reprezentujących ich kandydatów, które są przeciwne cywilizacji śmierci i „Zielonemu ładowi”. Prosimy o umieszczanie i rozpowszechnianie we wszystkich mediach społecznościowych informacji o kandydatach reprezentujących wartości chrześcijańskie i patriotyczne.
4. W kontekście wyborów do Parlamentu Europejskiego apelujemy o czynny udział w pracach komisji wyborczych, w roli ich członków i mężów zaufania.
5. Wzywamy również Polonię i Polaków o głosowanie w wyborach prezydenckich w 2025 r. i poparcie dla kandydata reprezentującego wartości chrześcijańskie i patriotyczne oraz o działania promujące i wspierające jego osobę i program w mediach społecznościowych.
6. Mimo obecnej sytuacji geopolitycznej, wojny na Ukrainie, władze litewskie w sposób cyniczny wykorzystują tę sytuację, w dalszym ciągu niszczą oświatę polską na Litwie i ograniczają prawa mniejszości narodowych. Apelujemy do polskich władz o kategoryczną reakcję i podjęcie konkretnych działań w celu zablokowania antypolskich poczynań władz litewskich.
7. Nie zgadzamy się z narzucaniem nam jako Polakom przymusowej relokacji uchodźców na terytorium Polski. Państwa posiadające w przeszłości kolonie powinny ponosić koszty nielegalnej imigracji na teren UE.
8. Rząd polski powinien doprowadzić do końca proces repatriacji Polaków zesłanych i zamieszkujących terytoria byłego ZSRR, jak również ich potomków.
9. Wciąż za aktualne uznajemy propagowanie nauki języka i kultury oraz historii polskiej poprzez wspieranie szkolnictwa polskiego na obczyźnie.
Uczestnicy XXVI Forum Polonijnego (poprzez aklamację)
Kontakt: forum.polonijne@aksim.edu.pl